W poprzednim wpisie wprowadziłam Cię w temat celu postępowania restrukturyzacyjnego. Obiecałam Ci, że w kolejnych wpisach szerzej opiszę poruszone w nim kwestie.
Zacznę od podstawowej kwestii, a mianowicie od odpowiedzi na pytanie – kto w ogóle może się poddać procesowi restrukturyzacji w rozumieniu ustawy prawo restrukturyzacyjne.
Proces restrukturyzacji w rozumieniu wskazanej ustawy odbywa się po tzw. nadzorem sądu. To bardzo istotne.
💡 Małe przypomnienie, w skrócie, celem postępowania restrukturyzacyjnego jest uniknięcie upadłości dłużnika.
Rolą Sądu restrukturyzacyjnego jest dać pole do tego dłużnikowi, przez umożliwienie mu restrukturyzacji w drodze zawarcia układu z wierzycielami.
Otóż, nie każdy przysłowiowy Jan Kowalski może, przy udziale sądu restrukturyzacyjnego, „dokonać restrukturyzacji swoich zobowiązań”, „zrestrukturyzować swoje zadłużenie”.
Ustawa prawo restrukturyzacyjne w sposób enumeratywny wskazuje, kto może poddać się procesowi restrukturyzacji, poprzez zawarcie układu z wierzycielami przy udziale i nadzorze sądu restrukturyzacyjnego, a są to następujące podmioty:
👍 przedsiębiorcy (w rozumieniu kodeksu cywilnego),
👍spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna nieprowadząca działalności gospodarczej,
👍 wspólnik osobowej spółki handlowej ponoszący odpowiedzialność za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem,
👍 wspólnik spółki partnerskiej.
Oczywiście postępowanie restrukturyzacyjne może być prowadzone wobec dłużnika niewypłacalnego lub zagrożonego niewypłacalności.
Co oznacza pojęcie niewypłacalność oraz zagrożenia niewypłacalności postaram się wytłumaczyć Ci w kolejnych wpisach.
Zapraszam! 😊
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }
{ 1 trackback }